Ендоплазматичний Ретикулум

повернутись на головну сторінку

 

Ендоплазматичний Ретикулум

- Ендоплазматичний – отже ближче до Ядра?
- Ендоплазматичний Ретикулум (лат. – endoplasmaticus reticulum), скорочено ЕПР, дійсно з'єднується з Ядром і являє собою систему пов'язаних між собою канальців і порожнин, утворених ущільненими мішечками.
- Схоже на «розростання» мембрани Ядра.

 


- Вірно, стінки ЕПР також складаються з бішарових (двошарових) ліпідних мембран, в яких знаходиться велика кількість ферментів.
- Ті ж танцюючі Колобки з рюкзачками?
- Так влаштовані всі мембрани. Як бачимо, є гранулярний ЕПР і гладенький.
- Дійсно, ЕПР поділяється на шорсткий, гранулярний, зв'язаний з прилеглими до нього рибосомами, і на гладенький, агранулярний, позбавлений рибосом.
- У чому сенс такого поділу?
- Внутрішня сторона шорсткого ЕПР акумулює синтезовані рибосомами білки, які потім транспортуються ендоплазматичною сіткою в складі транспортних пухирців до апарату Гольджі, а також до плазматичної мембрани Клітини.
- Про значення білків Мембрани ми вже знаємо, а що їм робити в апараті Гольджі?
- Будемо вивчати апарат Гольджі – потім і дізнаємось. Поки «не поспішай поперед батька в пекло», розберемося з ретикулумом. І ще маємо знати, що саме в шорсткому ЕПР утворюються білки-глікопротеїни!
- Яким чином?
- Усередині ЕПР знаходиться ендоплазматичний матрикс, в'язка речовина. Білки, що надходять всередину ЕПР, негайно глікозилюються під впливом ферментів мембрани ЕР, стаючи глікопротеїнами. Такий ось механізм.
- А що відбувається в гладкому ЕПР?
- У гладкому ЕПР синтезуються ліпідні речовини (фосфоліпіди, стероїди), а також містяться ферменти, необхідні для синтезу глікогену в Цитоплазмі.
- Про фосфоліпіди зрозуміло, а що таке глікоген і для чого він у Цитоплазмі?
- Про це – трохи пізніше. Зараз трішки зупинимося на тих ензимних процесах, що протікають в гладкому ЕПР, забезпечуючи детоксикацію отруйних речовин і їх біотрансформацію.
- Детоксикація – це звільнення від токсичних, отруйних речовин?
- Так. А біотрансформація – це їх «перероблення», «перевтілення» в корисні для Клітини елементи. Така функція особливо важлива для клітин Печінки, Легень, Шлунка, а також Плаценти, де здійснюється окислення ксенобіотиків – чужорідних речовин природнього і штучного походження.
- Які проникають в організм з їжею та повітрям?
- Вірно. А ще там здійснюється детоксикація та подальше «перероблення» в корисне Організму всіх внутрішніх біологічно активних метаболітів: стероїдних гормонів, простагландинів, жовчних кислот... Тих речовин, які виробляються всередині Організму, але через деякий час стають небезпечними і шкідливими...
- А в гладенькому ЕПР вони стають «своїми», вже безпечними?
- Вірно. Тому зробимо такий висновок: в ЕПР і апараті Гольджі здійснюється синтез ліпідів і білків, які використовуються для відновлення мембран всіх органел Клітини, а також самої плазматичної Мембрани.
- Така собі фабрика будівельних матеріалів?
- Саме так. А далі синтезовані речовини транспортуються у вигляді пухирців до місць, де вони потрібні. Пухирці – це кузови вантажівок, що доставляють будматеріал з фабрик до місць будівництва.
А ще в ЕПР синтезуються ферменти Лізосом, що надходять до транспортних пухирців поверхні апарату Гольджі. Але про це – далі, в наступних Діалогах...
- Все так просто, якщо спокійно в тому розібратись…

продовження книги  *  на головну